Dożynki Owocowo-Warzywne "Zjazdowa 2016"

Tegoroczne Dożynki Owocowo-Warzywne w Łódzkim Rynku Hurtowym „Zjazdowa” S.A. już za nami. Piękna pogoda, tradycyjne obrzędy święta plonów oraz moc atrakcji, spowodowały, że „ Zjazdową” odwiedziło mnóstwo gości.

Uroczystego podsumowania tegorocznych plonów dokonali: Karol Karolak – Wiceprezes Łódzkiego Rynku Hurtowego „Zjazdowa” S.A., Bronisław Węglewski – Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Wojciech Pisarski- Przedstawiciel Rady Osiedla „Dolina Łódki”. Podziękowali oni za trud i rolnicze zaangażowanie. 
Prezes ŁRH „Zjazdowa” S.A. podkreślił, że organizując od czterech lat Dożynki Owocowo-Warzywne dziękuje za trud i wyraża szacunek i uznanie dla wszystkich producentów tych płodów ogrodniczych. 
Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego podkreślił ogromny wkład polskiego rolnika w rozwój kraju i zaapelował, żeby polskiego, sprawiedliwie dzielonego chleba nigdy nie zabrakło. 
Starostowie Dożynek Andrzej Sołtysiak i Anna Lasoń rozdali, licznie zgromadzonym, chleb upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Ta stara tradycja dzielenia się plonami w czasie Dożynek oraz przygotowywania wieńców dożynkowych symbolizuje ukończenie żniw i prac polowych, a także dziękczynienie i prośbę o pomyślne zbiory w przyszłym roku. Z tej okazji też, Mszę Św. odprawili ks. Proboszcz Marek Izydorczyk oraz Duszpasterz Rolników Łódzkich ks. Jarosław Leśniak.
Dożynki to radosny czas podsumowań, satysfakcja z wykonywanej pracy i o tym śpiewały w tradycyjnych przyśpiewkach zespoły ludowe: „Gospochy”, „Byszewianie”, „Lipki”, „Seniorki” i „Fajne Babki z Będkowa”. Zabawę taneczną poprowadził DJ z klubu Wytwórnia z Łodzi. 
Jak co roku, Dożynki Owocowo-Warzywne to także okazja do spotkania przedstawicieli samorządu rolniczego i instytucji okołorolniczych. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego jako jeden z organizatorów Dożynek zorganizowała Piknik wieprzowy, który promował wśród konsumentów spożycie mięsa wieprzowego poprzez zwiększenie udziału w codziennej diecie mięsa wieprzowego i jego przetworów. Przybyli goście degustowali potrawy z mięsa wieprzowego, grilowanych warzyw i wędlin a także ciast upieczonych przez KGW. Zainteresowaniem cieszyło się rękodzieło ludowe, a także stoiska z produktami tradycyjnymi. Dzieci chętnie uczestniczyły w konkursach i zabawach, oraz korzystały z licznych atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich.

ŁRH „Zjazdowa” S.A.